Πόσος χάλυβας απαιτείται για ένα σπίτι 1200 τετραγωνικών ποδιών

Πόσος χάλυβας απαιτείται για ένα σπίτι 1200 τετραγωνικών ποδιών, γεια σας παιδιά σε αυτό το άρθρο γνωρίζουμε για την ποσότητα χάλυβα που απαιτείται για ένα σπίτι 1200 τετραγωνικών ποδιών. Ο πραγματικός υπολογισμός του χάλυβα βασίζεται σύμφωνα με το σχέδιο, αλλά αν δεν δίνεται σχέδιο, τότε ο υπολογισμός του χάλυβα βασίζεται στον κανόνα αντίχειρα βάσει εμπειρίας.



Το πόσο απαιτείται χάλυβας για ένα σπίτι 1200 τετραγωνικών ποδιών βασίζεται σε διαφορετικούς τύπους κριτηρίων

1) τύπος δομής (Φέροντος/Πλαισίου)





2) Σκοπός της δομής (Το φορτίο εξαρτάται από τη χρησιμότητα)

3) Τύπος διαμέτρου Bar



4) Μέγεθος ύψος υποστυλώματος και μήκος δοκού (όσον αφορά το ύψος, καθώς η απαίτηση ποικίλλει ανάλογα με την κατασκευή, δηλαδή οριζόντια ή κάθετη. )

5) Το πιο σημαντικό είναι ο τύπος θεμελίωσης (εξαρτάται από τις συνθήκες που φέρουν το έδαφος)



Για γενικό κτίριο κατοικιών ισογείου κατοικίας πρέπει να υπολογίσουμε την ποσότητα χάλυβα. Χρησιμοποιούμε διαφορετικούς τύπους Thumb Rule για τον υπολογισμό του χάλυβα όλων των τύπων RCC βάση κατασκευής, κολόνα, δοκός & πλάκα RCC.

  Πόσος χάλυβας απαιτείται για ένα σπίτι 1200 τετραγωνικών ποδιών
Πόσος χάλυβας απαιτείται για ένα σπίτι 1200 τετραγωνικών ποδιών

Πόσος χάλυβας απαιτείται για ένα σπίτι 1200 τετραγωνικών ποδιών

Τώρα παίρνετε διάφορους κανόνες αντίχειρα για τον υπολογισμό της ποσότητας χάλυβα για σπίτι 1200 τετραγωνικών ποδιών

1) ο αντίχειρας κανόνας για χάλυβα σε πλάκα rcc είναι 80 kg/κυβικό μέτρο υγρού όγκου σκυροδέματος



2) ο αντίχειρας κανόνας για χάλυβα σε δοκό είναι 120 kg/κυβικό μέτρο υγρού όγκου σκυροδέματος

3) Ο αντίχειρας κανόνας για τον χάλυβα στη στήλη είναι 160 kg/κυβικό μέτρο υγρού όγκου σκυροδέματος

4) Ο αντίχειρας κανόνας για το χάλυβα στην βάση είναι 40 kg/κυβικό μέτρο υγρού όγκου σκυροδέματος



5) κανόνας αντίχειρα για ατσάλι μέσα rcc η δομή είναι 120 kg/κυβικό μέτρο όλου του υπολογισμένου υγρού όγκου σκυροδέματος.

6) Ο αντίχειρας κανόνας για χάλυβα σε δομή rcc είναι 3,5 Kg έως 4 kg/sq ft δομημένης επιφάνειας.



Αν πάρουμε τον τελευταίο αντίχειρα κανόνα (6), τον αντίχειρα για το χάλυβα μέσα rcc Η δομή είναι 3,5 kg έως 4 kg/sq ft δομημένης έκτασης .

💐— ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ—💐



Εάν η κτισμένη έκταση είναι σπίτι 1000 τετραγωνικών μέτρων, χρειαζόμαστε ποσότητα χάλυβα

= 3,5 × 1000 = 3500 Kg

= 4 × 1000 = 4000 κιλά

Απαιτείται ποσότητα χάλυβα 3500 Kg έως 4000 Kg για την κατασκευή ενός σπιτιού 1000 τετραγωνικών ποδιών.

Εάν η κτισμένη έκταση είναι 1500 τετραγωνικά πόδια σπίτι, χρειαζόμαστε ποσότητα χάλυβα

= 3,5 × 1500 = 5250 Kg

= 4 × 1500 = 6000 κιλά

Απαιτείται ποσότητα χάλυβα 52500 Kg έως 6000 Kg για την κατασκευή ενός σπιτιού 1500 τετραγωνικών ποδιών.

Πόσος χάλυβας απαιτείται για ισόγειο σπιτιού 1200 τετραγωνικών ποδιών;

Για την κατασκευή κτιρίου κατοικιών ισογείου έχουμε δομή RCC όπως βάση, κολόνα, δοκός και πλάκα. Λαμβάνοντας ένα πρόχειρο σχέδιο σπιτιού 1200 τετραγωνικών ποδιών που έχει διαφορετικές διαστάσεις δομής rcc όπως βάση, κολώνα, δοκός και πλάκα είναι τα εξής:

1) μέγεθος βάσης = 1500 mm × 1500 mm × 300 mm

Μήκος βάσης = 1500 mm

Πλάτος βάσης = 1500 mm

Ύψος βάσης = 300 mm

Βάθος εκσκαφής γης = 1500 mm

Μέγεθος σκυροδέματος στο πέλμα = 1200mm×1200mm×300mm

Αριθμός βάσης = 12

Υγρός όγκος σκυροδέματος και στους 12 αριθμούς βάσης = 1,2 m × 1,2 m × 0,3 m × 12 = 5,184 m3

Ο αντίχειρας κανόνας για το χάλυβα στη βάση είναι 40 kg/κυβικό μέτρο υγρού όγκου σκυροδέματος

Ποσότητα χάλυβα = 5,184 × 40 = 208 Kg

Απαιτούνται 208 κιλά χάλυβα για βάση RCC κατασκευής 1200 τετραγωνικών ποδιών σπιτιού

2) μέγεθος στήλης = 300 mm × 400 mm

Αριθμός στήλης = 12

Ύψος πάνω από dpc = 3000 mm

Ύψος πάνω από την πλάκα rcc = 900 mm

Βάθος εκσκαφής γης = 1500 mm

Συνολικό ύψος στήλης = 5400 mm

Υγρός όγκος σκυροδέματος και για τις 12 κολώνες

= 0,3 x 0,4 x 5,4 x 12 = 7,78 m3

Ο αντίχειρας κανόνας για τον χάλυβα στη στήλη είναι 160 kg/κυβικό μέτρο υγρού όγκου σκυροδέματος

Ποσότητα χάλυβα = 7,78 × 160 = 1244 κιλά

Απαιτούνται 1244 κιλά χάλυβα στη δομή RCC στήλης 1500 τετραγωνικών ποδιών σπιτιού.

3) μέγεθος δοκού πλίνθου = 300 mm × 300 mm

Πλάτος δοκού = 300 mm

Βάθος δοκού = 300 mm

Συνολικό μήκος όλης της δοκού = 240 πόδια = 72000 mm

Υγρός όγκος σκυροδέματος = 0,3 × 0,3 × 72 = 6,48 m3

Ο αντίχειρας κανόνας για χάλυβα σε δοκό είναι 120 kg/κυβικό μέτρο υγρού όγκου σκυροδέματος

Ποσότητα χάλυβα = 6,48 × 120 = 778 κιλά

Απαιτούνται 778 κιλά χάλυβα σε δοκό πλίνθου RCC κατασκευής 1200 τετραγωνικών ποδιών σπιτιού.

4) μέγεθος δοκού πόρτας για εξωτερικό τοίχο = 225 mm × 150 mm

Συνολικό μήκος για εξωτερική δοκό = 140 πόδια = 42000 mm

Χάλυβας = 0,225 × 0,15 × 42 × 120 = 170 Kg

Μέγεθος δοκού πόρτας για εσωτερικό τοίχο = 125 mm × 150 mm

Συνολικό μήκος για εσωτερική δοκό = 100 πόδια = 30000 mm

χάλυβας = 0,125 × 0,15 × 30 × 120 = 67,5 κιλά

Χάλυβας για δοκό πόρτας = 170 + 67,5 = 237,5 kg

Απαιτούνται 237,5 κιλά χάλυβα σε δοκό πόρτας 1200 τετραγωνικών ποδιών σπιτιού

5) Μέγεθος δοκού τοίχου οροφής για εξωτερικό τοίχο = 225 mm × 200 mm

Συνολικό μήκος για εξωτερική δοκό = 140 πόδια = 42000 mm

Χάλυβας = 0,225 × 0,2 × 42 × 120 = 227 Kg

Μέγεθος δοκού τοίχου οροφής για εσωτερικό τοίχο = 125 mm × 200 mm

Συνολικό μήκος για εσωτερική δοκό τοίχου = 100 πόδια = 30000 mm

Χάλυβας = 0,125 × 0,2 × 30 × 120 = 90 Kg

Χάλυβας για δοκό οροφής = 227 + 90 = 317 kg

Απαιτούνται 317 κιλά χάλυβα για δοκό τοίχου οροφής 1200 τετραγωνικών ποδιών σπιτιού

6) πλάκα οροφής rcc = 40′ × 30′×6″

Μήκος πλάκας = 40 πόδια

Πλάτος πλάκας = 30 πόδια

Πάχος πλάκας = 6 ίντσες = 0,5 πόδια

Όγκος = 40′ × 30′ × 0,5′ = 600 κυβικά πόδια

1 m3 = 35,3147 πόδια

Όγκος = 600/35,3147 = 16,99 m3

Ο αντίχειρας κανόνας για χάλυβα σε πλάκα rcc είναι 80 kg/κυβικό μέτρο υγρού όγκου σκυροδέματος

Χάλυβας = 16,99 × 80 = 1359 Kg

Απαιτούνται 1359 κιλά χάλυβα σε πλάκα οροφής rcc 1200 τετραγωνικών ποδιών σπιτιού

Τώρα Συνολικό βάρος χάλυβα που απαιτείται για σπίτι 1200 τετραγωνικών ποδιών

Πέλμα = 208 κιλά

Στήλη = 1244 κιλά

Δοκός πλίνθου = 778 κιλά

Δοκός πόρτας = 237,5 kg

Δοκός οροφής = 317 κιλά

Πλάκα οροφής = 1359 κιλά

Συνολικό βάρος χάλυβα = 4143 Kg

Ας υποθέσουμε ότι 200 ​​kg χάλυβα χρησιμοποιείται σε chhajjas, σκάλες, σηπτική δεξαμενή και άλλες κατασκευές RCC

Από το συνολικό βάρος του χάλυβα = 4143 + 200 = 4343 kg

Σύμφωνα με τον αντίχειρα κανόνα 5% + (συν) ή 5% _ (μείον)

5% του 4343 = 217 Kg

Απαιτούνται 4343 kg χάλυβα (208 kg σε βάση, 1244 kg σε κολόνα, 778 kg σε δοκό πλίνθου, 237 kg σε δοκό πόρτας, 317 kg σε δοκό οροφής, 200 kg σε chhajjas & 1359 kg σε πλάκα οροφής rcc) για την κατασκευή του κτίριο κατοικιών ισογείου μονοκατοικίας 1200 τετραγωνικών μέτρων. Αυτή είναι μια γενική οδηγία και η πραγματική ποσότητα μπορεί να διαφέρει για ειδικό σχεδιασμό, ευχαριστώ.

◆Μπορείτε να με ακολουθήσετε Facebook και εγγραφείτε μας Youtube Κανάλι

Θα πρέπει επίσης να επισκεφθείτε: -

1)τι είναι το σκυρόδεμα και τα είδη και οι ιδιότητές του

2) υπολογισμός ποσότητας σκυροδέματος για σκάλα και ο τύπος της

Πιο σημαντικές αναρτήσεις:—

  1. Τι είναι η ισχιακή οροφή; | Πλεονεκτήματα | Ισχυρή οροφή εναντίον αέτωμα οροφής
  2. Πώς να υπολογίσετε το ίδιο το βάρος της πλάκας | νεκρό φορτίο πλάκας
  3. Βάρος ράβδου ανά μέτρο: 12mm, 10mm, 8mm, 16mm, 20mm & 25mm χαλύβδινη ράβδος
  4. Ποια είναι η διαφορά μεταξύ της κύριας ράβδου και της γραμμής διανομής
  5. Τυπικό μέγεθος μπάνιου και τουαλέτας στην Ινδία